Út a vadonba
Jelzet: DVD 1421
Úttalan vadonban rám tör a kéj;
A magányos part mámorít vadul;
Itt nem zavar senki, csupán a mély
Tengerárnak dörgő dala dúl
Szolga az ember, s a természet úr.
Lord Byron
Egy igaz történet alapján készült fájdalmasan gyönyörű film, mely 2008 óta a felnövekvő generáció kultfilmjévé nőtte ki magát.
A huszonkét éves, frissdiplomás Christopher McCandless (Emile Hirsch) 1990 nyarán dicsérettel diplomázott az Emory Egyetemen. Fényes jövő állt előtte, élhette volna az amerikai álmot, ő mégis úgy döntött, hogy maga mögött hagyja addigi kényelmes életét, és nekivág a vadonnak kalandokat keresni. Bankbetétjét jótékony célra adományozta, pénzét elégette, nevet változtatott (Alexander Supertramp), és legtöbb személyes tárgyát eldobva, új életet kezdett, hogy mindeközben megtalálja önmagát, és saját (fel)szabadulását. Stoppal bejárta Észak-Amerikát, embert próbáló, kivételes élményeket keresett. Útja során saját bőrén tapasztalta meg, élte át, mi az otthontalanság, az éhezés, a fázás. Új világnézeteket, embereket ismert meg, akik döntő hatással voltak gondolkodására, és akik életét ő is megváltoztatta. A megtapasztalások láncreakcióiban ő maga is változik, kedvenc könyveivel, egy puskával és egy zsák rizzsel fölszerelkezve elindult északra, az alaszkai vadonba, hogy megkíséreljen csak magára támaszkodva élni.
Hős kalandor, naiv idealista vagy thoreau-i lázadó volt ez a fiú? Mi vezérelte: csillapíthatatlan kalandvágy vagy önpusztító szándék? Felelőtlen volt, vagy előre nem látott körülményeknek esett áldozatul? Az ő igaz történetét meséli el az Út a vadonba című film, amelyet a zseniális színész, Sean Penn rendezett Jon Krakauer azonos című oknyomozó dokumentarista regénye alapján. A történet mellett a tájak, a háttérzene, s az egész filmnek a hangulata magával ragadó, elgondolkodtató és felejthetetlen élmény.
Szabadság, öncélú száműzetés, makacsság, mindennek a felrúgása, filozófia sorok, boldogság és az igazságkeresés útja ez. De mit teszel, ha elhatalmasodik a hiábavalóság, a reményvesztettség érzése? Ha már nincs hova menekülni, ha későn jössz rá az elkövetett hibákra, akkor látod be igazán, hogy a boldogság csak akkor igazi, ha meg van osztva másokkal is…
Sean Penn eddigi legjobb filmje lassú, melankolikus és elgondolkodtató naturális eposz egy fiatal srác önkéntes száműzetéséről. Az alkotásban varázslatos természeti képekkel illusztrált (operatőr: Eric Gautier), megejtő helyzetekkel találkozunk, melyet Eddie Vedder zenéje csak tovább fokoz, végül pedig Emile Hirsch, valamint a jól eltalált mellékszereplők játéka helyezik a koronát a film elképzelt fejére.
A film és az alapjául szolgáló dokumentumregény megtalálható a Berzsenyi Dániel Könyvtárban.
Ajánlja: Boros Ferenc
2014. november 05.