Vakbarát változat |
Betűméret

Karen Blixen: Volt egy farmom Afrikában

Jelzet: B 69

Fönn, ezen a magaslati levegőn könnyen lélegzett az ember, elemi nyugalmat, a szív  birodalmát szívta magába. A fennsíkon reggel felébredt, és első gondolata az volt: itt vagyok, mert itt az én helyem.

Karen Blixen a XX. századi dán irodalom kiemelkedő képviselője. Karen Dinesen néven született 1885-ben. Édesapja katonatiszt, aki álnéven vadászkönyveket írt. A lány 1909-ben szerelmes lett Hans von Blixen-Finecke báróba, de vonzalma viszonzatlan maradt. Három év múlva aztán a férfi Bror nevű ikertestvérével jegyezte el magát. A fiatal pár – minden előképzettség nélkül – megvett egy afrikai kávéfarmot és 1914 elején odaköltöztek. A házasság zátonyra futott, hamar kiderült, hogy a báró nemcsak vadászni szeret, de elég szabados életet is élt. Karen férjétől elkapott fertőzése miatt élete végéig szenvedett.

Házassága már felbomlóban volt, amikor 33 évesen megismerte élete nagy szerelmét: Denys Finch-Hatton angol vadászt és pilótát. Az angol arisztokrata megcsömörlött a civilizált világtól, művészetek és a szépség iránti fogékonysága az ideális férfit jelentette Blixen számára. Közös vadászataikon gyönyörű tájakat fedeztek fel, ő ismertette meg az írónővel Afrika lelkét. Karen végül szakított Denys Finch-Hattonnal, aki szabadságát nem tudta feladni érte sem. 1931-ben el kellett adnia a farmot, bár szerette volna felvirágoztatni a kávéültetvényt, de végül kudarcot vallott. A gazdasági válság Kenyát sem kímélte. Még ugyanebben az évben Denys Finch-Hatton lezuhant repülőgépével, meghalt.

Blixen 17 év után visszatért szülőföldjére, Dániába. Soha többé nem tért vissza Afrikába. Kenyai tartózkodásának emlékére született meg a Volt egy farmom Afrikában, élete fő műve. 1937-ben jelent meg, epizódok, történetek láncolatából áll, memoár és filozófiai elmélkedés is egyben. Megkapó leírásokat olvashatunk benne a bennszülöttek szokásiról, kultúrájáról. Karen rendelkezett olyan határozottsággal és empátiával, hogy a feketék befogadták, elismerték és megszerették. Ápolta a beteg gyerekeket, iskolát nyitott nekik.

A regény kétszer volt Nobel-díj várományos, de egyszer sem nyert. 1954-ben Hemingway, aki még Afrikából ismerte Blixent, hiszen a férjével többször együtt vadászott, azzal a megjegyzéssel vette át a díjat, hogy ő inkább Karen Blixennek adta volna.

Az önéletrajzi mű alapján készült Sidney Pollack filmje 1985-ben Távol Afrikától címmel, remek színészekkel a főszerepben: Meryl Streep és Robert Redford kettőse emlékezetes, magával ragadó. 1986-ban 7 Oscar- és 3 Golden Globe-díjjal jutalmazták a látványos filmet.

 A varázslatos, szuggesztív hangulatú könyv magyarul csak 1987-ben jelent meg, de azóta többször kiadták. Számomra legszebb a 2005-ös kiadás borítója, a filmből vett szép jelenettel.

Ajánlja: Horváthné Kupi Ildikó

2015. december 05.