Vakbarát változat |
Betűméret

Leon Uris: Exodus

Jelzet: U 88

Az Exodus Mózes második könyve, amely azt beszéli el, hogyan menekült el a zsidóság az egyiptomi rabságból Kánaán földjére, és Exodus annak a hajónak a neve, amely 300 árva zsidó gyereket szállított 1946 végén egy ciprusi menekülttáborból Palesztinába, az új hazába.

A szó jelentése: kivándorlás. Kivándorlás ezúttal a 2. világháború utáni Európából egy jobb élet reményében a Szentföldre. A regény Izrael állam megalakulásának története, nagyrészt fiktív szereplőkkel, de a háttérben valós történelmi személyek, események állnak.

Ciprus szigetén ismerkedünk meg a főszereplőkkel, Ari Ben Kánaánnal, Dávid Ben Amival, a zsidó állam függetlenségéért harcoló Palmach tisztjeivel és Kittyvel, az amerikai fiatalasszonnyal, aki férje és kislánya halálát próbálja feledni egy gyermekmenhely iszonyú gondjait magára véve. Ari és David 300 gyereket szöktet meg egy ciprusi táborból, és sikerült is őket felvinni az Exodus fedélzetére, de a Ciprust megszálló angolok nem engedik kifutni a hajót. A gyerekek éhségsztrájkba kezdenek. Óriási nemzetközi nyomásra az angolok végül engednek és elindul a kivándorlás, amely egy új állam létrejöttéhez vezet.

Az Exodus családregény és rendkívül olvasmányos kalandregény is egyben: A Ben Kánaán család több generációjának sorsa képet ad a holocaust főbb állomásairól a 19. század végétől a 20. század közepéig. Tanúi lehetünk a zsidó bevándorlók és arab őslakosok több évtizedes küzdelmének, gyilkos merényleteknek, hősies önfeláldozásoknak és szövődő szerelmeknek éppúgy, mint politikai hatalmi játszmáknak vagy a sivatag termővé tételének.

Leon Uris amerikai író volt, aki lengyel zsidó bevándorlók gyermekeként született. Ismert regényei: Meghalsz, tengerész! (újabb címe: Csatakiáltás), Mitla-szoros, Mila 18, A zarándok, de művei között mai napig az Exodus a leghíresebb és legolvasottabb.

Ajánlja: Szabó Csilla

2014. december 05.