Vakbarát változat |
Betűméret

Visszaadott örök emlékeink: válogatás Nagy Gáspár költő, író életével, munkásságával kapcsolatos dokumentumokból | kamarakiállítás

BDK, 1. emeleti hírlapolvasó

„Nagy Gáspár műveiben, könyveiben, bennünk, az emlékeinkben élni fog” – Zalán Tibor gondolatai ezek a fájdalmas 2007-es évből. Azóta sem íródott szebb és érthetőbb írás arról a „miértről”, amely könnyeket csal az ember szemébe. A forradalmi versek költője csupán 75 éves lenne. Túl korán született, túl korán ment el, amit viszont véghezvitt, azt éppen időben.
 
Ez alkalomból a nagyobb életrajzi egységekhez kapcsolódó helytörténeti dokumentumokat gyűjtöttük össze. A tárlókban látható könyvek, sajtókivágatok, fényképek, aprónyomtatványok mindenkinek mást üzennek. Mást fog mondani a költőtársnak, mást a barátnak, mást a családnak és megint mást annak, aki csak aznap hall róla először. Igen, ilyen is lesz. Mert ezek a versek, gondolatok a mának is szólnak. A kiállítás célja, a nosztalgián túl, Nagy Gáspár „megszólaltatása” a régi nyilatkozatokon, önvallomásokból kiragadott részleteken keresztül. A szemlélő azt érezheti, hogy üzen neki a költő, mesél neki gyermekkoráról, a Bérbaltavárról Nagytilajra vezető útról, a pannonhalmi diákévekről, 1956 nyomasztó átszűrődéseiről, 1968 miértjeiről. A szombathelyi főiskolás évekről, a Jelentkezünkben, az Életünkben való első megjelenéseiről. A nagy mesterekről, akik Nagy Gáspár személyében egy várva várt fiút kaptak, akinek „valaki ír a kezével”. Az ominózus választmányi ülésről, egy tökéletesen időzített versről, melybe annyi mindenki annyi mindent belelátott. És végül az elfogyó időről, melyből oly kevés jutott a Kossuth-díjat a millenniumi évben kiérdemelt költőnek.
 
Bemutatásra kerül a költő Vas megyei kultusza is: helyet kaptak az emlékezés jegyében szerveződött rendezvényeket, ünnepségeket, valamint a tiszteletére emelt köztéri alkotásokat és emlékhelyeket bemutató publikációk, a Vas megyei látogatásait, irodalmi eseményeken való előadásait reprezentáló írások, aprónyomtatványok.
 
Összességében a kamarakiállítás célja az emlékek előcsalogatása, felidézése, hogy így válhasson halhatatlanná a későn született, korán halt költő, prózaíró élete és munkássága.
 
A kamarakiállítás megtekinthető 2024. május 4-től június 1-ig a könyvtár 1. emeleti hírlapolvasójában.

Összeállította: Kisfalvi-Molnár Andrea és Spiegler-Kutasi Nikoletta könyvtárosok.

2024. május 03.