Rólunk írták 2017-ben
Rólunk írták 2017-ben az online sajtóban
Rólunk írták 2017-ben a nyomtatott sajtóban (válogatás)
Merklin Tímea: Aki nem jön, hanem szépen megérkezik
Vas Népe, 2017. dec. 16., p. 13.
Az elűzött álom című önálló estjével érkezett könyvtárunkba Lukács Sándor színművész. A saját verseiből összeállított műsor után Szűcs Anikó kérdezte pályafutásáról.
Huszonegynéhány játékfilmben szerepelt, több mint harminc tévéfilmben láthattuk és hét kötete jelent meg 1985-től napjainkig. „Ezt az irodalmi estet a több mint tíz éve kiadott Az elűzött álom című kötetből állította össze, keresztmetszetet adva életéből.”
Beszélt meghatározó gyermekkori élményéről, mely a színészi pálya felé terelte, a Színház- és Filmművészeti Egyetem-i diákévekről, a Vígszínházban eltöltött 45 esztendőről. Elmondta, hogy „fantasztikus dolog volt bekerülni a társulatba. Egyszer csak mellettem ül Páger Antal, jön velem szembe Ruttkai Éva. Az ember a rosszat is megszokja, hát még a jót. Élmény volt őket nézni a színpadon és a magánéletben.”
Az önálló estekkel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy ezek „olyan vidéki alkalmak, amelyek a szívének nagyon kedves találkozásokat jelentenek a közönséggel.”
Merklin Tímea: A trabitól az életműdíjig
Vas Népe, 2017. dec. 9., p. 13.
Könyvtárunk igazgatója, Nagy Éva a Szent Márton Gála keretében átvehette a város által odaítélt Szombathely Kultúrájáért életműdíjat. Ennek kapcsán készült vele riport: négy évtizedes munkásságáról beszélgetett vele Merklin Tímea újságíró.
Pályakezdéséről elmesélte, hogy 1977-ben végzett az ELTE Savaria Egyetemi Központ jogelőd intézményében, a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán magyar-könyvtár szakon. Bár tanárnak készült, elfogadta a könyvtár állásajánlatát, ahol fiókkönyvtári instruktorként kezdett dolgozni 1977 nyarán. A napi feladatok elvégzése mellett számos kiállítást rendezett, részt vett több könyvtári kiadvány létrehozásában, ő szerkesztette az Életünk folyóirat repertóriumát, valamint a Vasi életrajzi bibliográfiák sorozatban ő állította össze a Szily János püspök életművét bemutató kötetet. Írt számos helytörténeti, helyismereti tanulmányt, irányította a könyvtár esélyegyenlőségi programját. 1993-ban lett az olvasószolgálati osztály vezetője, 1994-től pedig megbízott, majd kinevezett igazgatóhelyettesként tevékenykedett. 2014-től a könyvtár igazgatója.
Az életműdíj kapcsán elmondta, hogy „kicsit furcsa, hogy Szombathely Kultúrájáért kapott elismerést, miközben Egyházasrádócon él, de napjainak aktív időszakában, negyven éve napi 9-10 órát valóban Szombathelyért dolgozik.”
Ölbei Lívia: Apácazárdák, perek, párbajok
Vas Népe, 2017. nov. 30., p. 10.
Sajtó a századfordulótól az ezredfordulóig címmel rendezett kerekasztal-beszélgetést könyvtárunk helytörténeti klubja a Vasmegyei Lapok alapításának 150. évfordulója alkalmából. Merklin Tímea újságíró Melega Miklós levéltárigazgatót, Nagy Ildikó újságírót és Halmágyi Miklóst, a Vas Népe volt főszerkesztőjét kérdezte lapindításról, cikkírásról, sajtóperekről, az újságok szerepéről a helytörténeti kutatásban.
A nagy érdeklődés mellett lezajlott beszélgetés végén szóba került az internet térhódítása is. A résztvevők többsége az online és a nyomtatott sajtó viszonyát tekintve egy hozzászóló véleményével értett egyet, mely szerint: „Attól, hogy porszívót használok, még szükségem van a partvisra is.”
Tersztyánszky Krisztina: A fogyatékosságról ép diákokkal : a Berzsenyi könyvtárban ismerkedtek fiatalok a sérült emberek világával
Vas Népe, 2017. nov. 22., p. 6.
A Találkozások program keretében november 21-én általános és középiskolás diákok ismerkedtek a fogyatékosok világával könyvtárunkban. A Rum-Kastély EGYMI-vel közösen szervezett délutánon az intézmény növendékeinek (6-24 éves sérült gyermekek, fiatalok) rajzaiból nyílt kiállítás, majd gyógypedagógusok vezette beszélgetésen vehettek részt az érdeklődők. A Kanizsai Dorottya Gimnáziumból és a Neumann iskolából érkezett diákokkal elsőként Domjánné Éder Marietta, a rumi intézet igazgatója tisztázta a fogyatékosság fogalmát, a testi sérülések és értelmi problémák körét, majd Sipos Kálmán beszélgetett a tizenévesekkel arról, hogyan viselkedjenek, ha az élet bármely területén sérült emberrel találkoznak.
Ölbei Lívia: Az Életünk az alvilágban
Vas Népe, 2017. nov. 11., p. 13.
A Berzsenyi Dániel Könyvtár kiadásában havonta megjelenő Életünk folyóirat 2017. 9. száma Szombathely temetkezési helyeit térképezi fel. A Székesegyház és ferences templom kriptáit, a Szent Márton-kriptát és temetőt, a Jáki úti, a kámoni és herényi sírkertet Merklin Tímea „dokumentumriportjai” által ismerhetjük meg, míg az „illusztrátori” szerepet Benkő Sándor fotóművész vállalta. A kiadvány bemutatóján elsőként az intézmény igazgatója, Nagy Éva köszöntötte a megjelenteket. A tematikus lapszám kapcsán hangsúlyozta, hogy az Életünk egyértelműen feladatának tartja a helyi történetek, helytörténeti értékek feldolgozását, melyre jó példa a most megjelent kiadvány. Ez követően Puskás Tivadar polgármester is a múlt ismeretének fontosságára hívta fel a figyelmet, majd Baráthné Molnár Mónika igazgatóhelyettes tolmácsolta Alexa Károly főszerkesztő köszöntő gondolatait.
Az esten a temetői séták alkalmával a szerzőnek segítséget nyújtó „legszakértőbbek” is részt vettek: Andor Ferenc, a Vas Megyei Temetkezési Vállalat nyug. igazgatója a 60-as évektől működő Jáki úti temetőről beszélt, míg Torjay Valter művészettörténész a Szent Márton úti sírkert történetét elevenítette fel röviden. Széll Kálmán professzor kámoni emlékeit osztotta meg a hallhatósággal: gyerekként ismerte meg a Saághy és a Reiszig család tagjait, akik ma a városrész temetőjében nyugszanak.
A lapszám fotóit Benkő Sándor készítette, aki Bokányi Péter főszerkesztő-helyettes felvetésére cáfolta, hogy nehéz műfaj a temetői fényképezés: azt mondta, „szívesen járt akár vissza is ezekre a helyekre, ahol sohasem érezte a magányt és minden alkalommal derűt és nyugalmat – sőt megnyugvást – talált.”
Ölbei Lívia: Az éjszaka csodái a BDK-ban : a kincskeresőknek a könyvtár névadója, Berzsenyi Dániel mutatta az utat fölfelé
Vas Népe, 2017. okt. 10., p. 7.
Október 7-én (szombaton) immár harmadik alkalommal került megrendezésre a Könyvtári éjszaka, hatalmas érdeklődés mellett. Az idei Országos Könyvtári Napok a „csak tiszta forrásból” jegyében szerveződött, ehhez a mottóhoz próbálta kapcsolni programjait az intézmény.
Az első emeleten táncház várta az éjszakai látogatókat a Dr. Pesovár Ernő Alapfokú Művészeti Iskola „Mákvirágaival” és az ungarescás Horváth Győzővel, akiket a Hangyaboly együttes kísért. A gyermekkönyvtárba érkezők kincskeresésen vehettek részt, de indult Pincétől a padlásig könyvtári vezetés, az épület több pontján pedig együtt kézműveskedhettek szülők és csemetéik. Volt koncert, papírszínház, a zeneműtárban filmes játék, kézbe lehetett venni régi köteteket. A helyismereti gyűjteményben a Vas megyei nyomtatott sajtó 150 éves évfordulója kapcsán dualizmus kori lapokat nézegethettek az érdeklődők: kiderült, hogy a bulvárhírek nem sokan változtak a több mint száz év során.
Kovács Ágnes: Rambo átviszi
Vasárnapi Vas Népe, 2017. szept. 23., p. 1., 3.
Boldizsár Péter animációs filmes kezdeményezésének köszönhetően egyre többen készítenek manapság mémeket, a Rambo-vers menő lett. Mondhatjuk, hogy új műfaj jött létre a film és az irodalom ötvözésével, amikor a fiatal művész gondolt egyet és Sylvester Stallone akciószínész szájába adta Nagy László Ki viszi át a szerelmet? című versét. Egy ország lájkolta az videót és a siker az óta is töretlen. "A Rambo-vers pedig játékba hív, arra ösztönöz, hogy gondolkodjunk, a szó és a kép együtt hozza létre a jelentést."
Ezt a fiatalokat (is) meghódító jelenséget kihasználva hirdetett a könyvtár Rambo-vers pályázatot. Húsz fiatal nevezett, az általános iskolás korosztálytól a felsőoktatásban tanulókig. "A mezőny erős volt. Ismert amerikai szuperprodukciók mellett megfért a népszerű kalandtörténet, különös, hogy animációs filmmel csupán egy versenyző nevezett. A díjkiosztóra október 3-án került sor."
Bakos Ágnes: Gyűjtők képeslapjain az egész világ : a tojáslikőr német receptjétől vasi egyvelegen és kalapokon át Tompa Mihályig
Vas Népe, 2017. júl. 17., p. 2.
A hagyománynak megfelelően ismét a könyvtár adott otthont a képeslevelezőlap-gyűjtők országos találkozójának. A program Petercsák Tivadar, az MTA doktora előadásával kezdődött, aki a nagy háború és az azt megelőző néhány év képeslapjainak sokszínűségét mutatta be: 1899 és 1919 között 140 milliárd lapot gyártottak a világon. Szó volt a katonaéletet, a hazavágyást ábrázoló lapokról, de nem maradtak ki a segélykérő és buzdító kordokumentumok sem. Felhívta a figyelmet arra, hogy az első világháborúban fontos szerepük volt a képeslapoknak, hiszen röviden és könnyen cenzúrázható módon adhattak hírt magukról a katonák.
Az előadás után a résztvevők megtekintették a földszinten berendezett tárlatot: cserkészekről, Árpád-kori templomokról, kalapdivatról, gasztronómiáról, Szent Lászlóról és Tompa Mihályról is került válogatás a paravánokra.
Tátrainé Kulcsár Irén: Képzelet vagy valóság? : utazás a szerzővel a pokol bugyraiba
Vas Népe, 2017. júl. 12., p. 7.
Jagadics Eszter szombathelyi kötődésű írónő Te következel című regényét mutatták be július 7-én könyvtárunkban. Elsőként Nagy Éva igazgató köszöntötte a fiatal alkotót, mondván, az intézmény mindig szívesen ad helyet tehetséges pályakezdők bemutatkozásához és külön öröm számára, hogy helyi illetőségű írót ajánlhat az érdeklődők figyelmébe.
Ezután az irodalmi délután házigazdája, Rozán Eszter vette át a szót és ismertette a krimi cselekményét, amely szerinte időszerű, korunk problémája, hiszen egy emberkereskedő szervezet áll a középpontban és e körül zajlanak az események. A szerzővel való beszélgetés során kiderült, hogy a kötetnek már készül a folytatása is, de Jagadics Eszter azt is elmondta, hogy a sorozat befejezése után már nem kívánja folytatni a krimiírást.
A résztvevők azt is megtudhatták, hogy a könyv számtalan, a hétköznapokban megtörtént, látott esemény alapján íródik és a karaktereknek az írónő teljes személyiséget kreál, valamint nagy gonddal választja ki a hozzájuk illő nevet is.
Tátrainé Kulcsár Irén: A kulcsot a mának a jövő nyújtja
Vas Népe, 2017. jún. 13., p. 7.
Fűzfa Balázs irodalomtörténész két kötetét (Kifelé a ködből, Szavak és szóközök) mutatták be könyvtárunkban, a könyvheti programsorozat keretében. A szerzőt Kaisinger András egyetemi hallgató kérdezte, míg az estet Lutor Katalin és Rozmán Kristóf előadása tette még gazdagabbá.
A Kifelé a ködből című könyv kapcsán elhangzott, hogy az a szerző Ottlik Gézával kapcsolatos írásait tartalmazza, kiegészítve pár eddig még meg nem jelent tanulmánnyal. Természetesen az író legismertebb regénye, az Iskola a határon is szerepel a kötetben, melynek cselekménye 1923-26-ban játszódik a kőszegi katonai reálgimnáziumban. A szerző kitér Ottlik műveinek visszatérő kérdéseire, melyek a határok, határátlépések, a bizonyosság, a bizonytalanság és a nyelv, „amelynek segítségével az egyik ember eljuthat a másikhoz és végül eljut önmagához.”
A másik kiadvány számos interjút, beszélgetést és töprengést tartalmaz kortárs irodalmárok, neves oktatók részvételével a digitális kultúra kezeléséről, a nyomtatott irodalomkönyvek létjogosultságáról, a felgyorsuló világ kérdéseiről, a nemzedékváltásról és az élményközpontú irodalomtanítás jövőjéről.
Tátrainé Kulcsár Irén: Visszaálmodnám az éveket, mert boldog voltam : Böröczki Mihály „Öltögető” című kötetének zenével gazdagított bemutatója a Berzsenyi Dániel Könyvtárban
Vas Népe, 2017. jún. 13., p. 7.
Az Ünnepi Könyvhét keretében mutatták be a Szombathelyen élő költő tizenegyedik verseskötetét. Nagy Éva könyvtárigazgató köszöntőjében kiemelte, hogy nagy megtiszteltetés volt számára a kötet előszavának megírása, majd a Békesség című versből idézett, melyben szerinte „benne van a szerző jó néhány évtizednyi tapasztalata, világra nyitott szeme, az a költői figyelem, amelyet a környezete, a múltja, a vele és körülötte élő emberek iránt tanúsít és ezeket megfogalmazza verseiben.”
Ezt követően Szalai András versmondó előadásában, majd a szerző tolmácsolásában hallhattak az érdeklődők néhány költeményt. A jó hangulatú könyvbemutatón fény derült a kötet címválasztására (Öltögető) és arra is, hogy a költő szívesen ír rövid, pár soros verseket is, melyekbe „néha többet bele lehet írni, mint egy hosszú gondolatsorba.” Az estet színesített Zsapka Attila és Vadkerti Imre előadása, akik saját szerzeményeiket és Böröczki Mihály megzenésített verseit adták elő a szép számú közönség előtt.
Budai Dávid: A könyv egy csoda : sokan válogattak a leselejtezett kötetek között a különleges turkálóban
Vas Népe, 2017. jún. 10., p. 1., 3.
Szombathelyen június 9-én 15 órakor nyílt meg hivatalosan az Ünnepi Könyvhét a Fő téren. Puskás Tivadar polgármester köszöntője után Bajomi Nagy György színművész szavalta el Lackfi János Egy mondat című versét. Ezt követően a fellépő együttesek egészen este 19 óráig követték egymást, mialatt a gyerekeket kézműves foglalkozások várták a színpad mellett.
Ugyanezen a napon délelőtt a könyvtárban a Mesebolt Bábszínház művészei olvastak meséket a kicsiknek, miközben a szülők, kísérők az épület előtti könyvturkálóban válogathattak. A nagy sikert mi sem bizonyítja jobban, minthogy folyamatosan újra kellett tölteni a kosarakat.
Waldinger Dóra - Boros Ferenc: Bájoló - egy új könyvtári rendezvénysorozat
Könyv, Könyvtár, Könyvtáros, 2017. jún., p. 8-14.
Könyvtárunk két munkatársa arra vállalkozik a könyvtári szaklap oldalain, hogy bemutassa a 2014-ben indult Bájoló sorozatot, mely fiatal tehetségek számára nyújt bemutatkozási lehetőséget és immár negyedik éve „fut” töretlen lelkesedéssel, nagy érdeklődés mellett.
A megváltozott kultúrafogyasztási szokások a könyvtárakat is választás elé állította: a hagyományos szolgáltatásokon túl az intézmények ma már közösségi térként kell, hogy funkcionáljanak, rendezvényeket szerveznek és kínálnak, kapcsolatokat építenek az adott település sokféle intézményével és szereplőjével. A könyvtárosokkal szembeni elvárások is változtak. Ma már nem elég, ha a szakemberek kiszolgálják az olvasók információs szükségleteit, „hanem az életük több területére hatással vannak.” A legnehezebb feladat a mai Z és alfa generáció tagjainak a megszólítása, hiszen „nem csak arról van szó, hogy az új generáció másként öltözik, más divatot követ, más szlenget használ, más zenét kedvel, másként szórakozik, hanem az élet minden területét átfogó új erkölcsi és etikai értékrendet hoz létre, új társadalmi-emberi kapcsolatrendszereket épít ki, más magatartásformákat követ.”
A Bájoló sorozat ennek a generációnak a megszólítását tűzte ki célul. A program keretében eddig tizenhét tehetséges, 14 és 32 év közötti fiatal mutatkozott be. „Boros Ferenc koordinálásával a fiatalok a saját érzelmi és gondolati világukba engedtek betekintést. Őszintén meséltek önmagukról, példaképeikről, a nekik kedves zenéről, irodalomról, képzőművészetről, alkotói kedvteléseikről, miközben előadásukban felcsendültek saját dalaik, költeményeik, slam poetry szövegeik, megzenésített verseik, vagy bemutatták képzőművészeti alkotásaikat.”
Ölbei Lívia: A kultúra összeköt : képzőművész-generációk a nemzetközi roma napon
Vas Népe, 2017. ápr. 8., p. 1., 15.
A nemzetközi roma nap alkalmából Balázs János festőművész alkotásaiból nyílt tárlat április 6-án a Berzsenyi Dániel Könyvtárban. Ahogy Daróczi Ágnes, a Romano Instituto Alapítvány vezetője a megnyitón fogalmazott: „ideje volt találni egy olyan napot, amely a hasonlóságokról, nem pedig a különbségekről szól."
A negyven éve elhunyt salgótarjáni költő és festőművész már gyermekkorában rajzolt, utána azonban hosszú évtizedekre szakított a képzőművészettel. 66 éves korában kezdett el autodidakta módon festeni a tarjáni cigánysoron, melyet soha nem hagyott el. Daróczi Ágnes mellett Pataki Gábor művészettörténész méltatta az alkotót. Művészetét a következőképpen jellemezte: „Lehetne naiv festő, de nem az. Ő nem krónikás, nem a mindennapi élet ábrázolója. Mitologikus folyamatokat jelenít meg, a mítoszok jöttek el hozzá a putriba. Az általa teremtett reflektálatlan, ártatlan világ kiindulópont - de nem folytatható.”
A megnyitó másnapján – szintén a világnap alkalmából – a Szombathelyi Képtárban Ferkovics József, Balogh Tibor és Kunhegyesi Ferenc képzőművészek munkásságával ismerkedhetett meg a nagyközönség.
Képek folyvást, évek múlva is : nők a múlt századfordulón, Spiegler Tibor kimeríthetetlen kincsestárából
Vas Népe, 2017. márc. 9., p. 7.
A nőnaphoz kapcsolódóan Polgárkisasszonyok és úrihölgyek címmel nyílt kiállítás századfordulós fotográfiákból a könyvtár tavaly októberben megalakult helytörténeti klubja szervezésében. A fényképeket Spiegler Tibor magángyűjtő ajánlotta fel bemutatásra.
Az egykor nagyhírű fotós műtermekben (Knebel Ferenc, Knebel Jenő, Szilárd Tódor) készült női porték a korabeli divat mellett mesélnek a fotótörténeti eljárásokról, a korabeli bútorművészetről, a dualizmus kori társadalomról egyaránt. „Eredendően van valami megmagyarázhatatlan, megejtő báj bennük. Egyszerre képesek beszélni örökkévalóságról és múlandóságról: arról, ami volt és sose lesz, de van mégis. Bennük az idő minden értelemben.”
A tárlat nagy érdeklődéssel kísért divattörténeti előadással nyílt meg nőnap előestjén.
Tátrainé Kulcsár Irén: A cél: belecsorgatni a zenét az emberek szívébe
Vasvárnapi Vas Népe, 2017. márc. 5., p. 5.
Ezt látni és hallani kell címmel előadássorozatot indított könyvtárunk Horváth Imre karnagy közreműködésével. Alkalmanként egy-egy zeneművel ismerkedik a közönség. A program különlegessége, hogy az előadót mindig elkísérik zenésztársai, akik élőben el is játsszák a kiválasztott darabot. A program legfontosabb célja a zene terjesztése, megszerettetése, közreadása.
A legutóbbi alkalommal Wolfgang Amadeus Mozart egyik legnépszerűbb műve, a Kis éji zene került terítékre. A zeneszerző 1787 augusztusában fejezte be alkotását, mely a szerenádmuzsika egyik alapműve.
Mi újság a Futrinka utcában?
Vas Népe, 2017. febr. 13., p. 7.
A Móra Kiadó évről évre, egy-egy meseíró munkássága előtt tisztelegve szervez emlékkiállítást, melyet aztán országszerte „vándoroltat”. A kezdeményezéshez könyvtárunk az elsők között csatlakozott. Janikovszky Éva és Lázár Ervin után 2016 decemberében Bálint Ágnes mesebirodalmának lakóval ismerkedhettek meg az érdeklődő iskolások és felnőttek a könyvtárunkban megnyílt tárlat segítségével.
Frakk, Mazsola és a Futrinka utcai lakói – szervezésünkben – február elején a celldömölki városi könyvtárba érkeztek. Emih-Virág Eszter helyi gyermekkönyvtáros köszöntője után Zsigri Mária, a Berzsenyi könyvtár munkatársa, a tárlat szervezője vette át a szót és játékos, interaktív foglalkozás keretében ismertette meg a jelenlévőkkel Bálint Ágnes élettörténetét.
A gazdag életpálya bemutatása során az érdeklődők megtudhatták, hogy az írónő már kisgyermekként is jól rajzolt és hogy korai olvasmányai (Karl May, Jókai Mór) nagy hatással voltak rá. Majdnem harminc évig (1958-tól 1986-ig) volt a Magyar Televízió munkatársa, 1961-től kezdett el bábjátékokat írni és 1968-ban ő indította el a Kuckó című környezetvédelmi műsort. Az sem maradt titok, hogy több regényéből készült film és hogy a ’90-es években megjelent Garfield-rajzfilmekhez is ő írt szöveget.
Ölbei Lívia: Annyira cigány, amennyire magyar : a Romano Teatro a BDK-ban: „Hát akkor menjünk be! Nézd má’, mennyi jó ember!”
Vas Népe, 2017. jan. 26., p. 7.
A miskolci székhelyű Romano Teatro - Cigány Nemzetiségi Színház a Magyar Kultúra Napja alkalmából lépett fel könyvtárunkban. A társulatot 2005-ben Szegedi Dezső Jászai Mari-díjas színész hozta létre roma és nem roma fiatalokból.
Nagy Éva igazgatóhelyettes köszöntőjében elsőként arra emlékeztetett, hogy az intézményben már két éve tart az a sorozat, amely a cigány kultúrát igyekszik közelebb vinni a szombathelyi közönséghez.
A könyvtár legfelső emeletén kialakított előadóteremben Horváth Zsolt és Moczó Róbert „rikkantásával” kezdődött az este, melynek során a színház saját musicaljeiből hangzottak el részletek, köztük versekkel. Az előadásban (ahogy az újságíró fogalmazott) „minden megszólalás igazi - a versközlés, az érzelem, még a pátosz sem hamis. Talán mert tétje van és tehetséggel párosul.” Ezzel az élménnyel távozhattak a közönség soraiban ülők, hiszen ahogy Nagy Éva fogalmazott: „egy ország kultúrája annál szebb, minél több színt tud felmutatni.”
Összeállította: Szalainé Bodor Edit
2021. január 25.