Kilényi, Szőllősi és Szuper
Szombathelyen – akárcsak az ország más városaiban – a 19. század első felében vándorszíntársulati formában indult el a színházi élet. Az első magyar nyelvű színelőadást Straule Fülöp indítványára műkedvelők rendezték 1813-ban a Szarvas (ma Pannónia) vendéglőben.
Ez az esztendő hozta a városba Kilényi Dávid Nemzeti Színjátszó társulatát is. Szintén a Szarvas vendéglő nagytermében közel két hónapig szórakoztatták a nagyérdeműt. Kilényi színtársulata az akkori magyar színészet legjavából állt.
A szabadságharcot követő Bach-rendszer idején – Arad (ma Arad, Románia) városának példáját követve – Szombathely és Vas vármegye áldozatos kezdeményezésére egy színielőadásokra alkalmas nyári színkör létesült a városban. A deszkákból összeállított épületet a Rumi utcában lévő Holczheim-féle ház udvarán állították fel és 1850 júniusában nyitotta meg Pázmán Mihály vidéki színigazgató. A színkörben működő színtársulatok között a legjelesebb a Szőllősi Mihály és Szuper Károly igazgatása alatt álló társulat volt, amely főleg Szigligeti Ede műveit tartotta műsoron.