Bevezető gondolatok
Szombathely első nyomdája 1787-ben létesült Szily János püspök közbenjárására, soproni nyomdász Siess család ekkor telepített fióknyomdát a városba. E nyomdában készült a magyar szépirodalom egyik korabeli remekműve, Mikes Kelemen Törökországi leveleinek első magyar kiadása 1794-ben. Kultsár István szombathelyi gimnáziumi tanár érdeme a Mikes-kézirat értékeinek felfedezése, sajtó alá rendezése.
A nyomtatásban megjelent dokumentumok száma az 1860-as évektől kezdett emelkedni. Naptárak, helységnévtárak, szabályrendeletek, takarékpénztári mérlegek és hasonló kiadványok jelezték a társadalom növekvő igényét. Az irodalmi művek kiadása a kiegyezést (1867) követő évekre tehető. Az oktatási célú digitális tartalomban a diákok számos példát találhatnak az 1800–1945 között megjelent helyi kiadványokra (könyvek, folyóiratok, aprónyomtatványok).
Az elektronikus tananyag célja, hogy megismertesse az általános és középiskolás diákokat a 19. századi és 20. század eleji könyvnyomtatás helyi történetével, bemutassa az ekkor készült jelentősebb nyomdatermékeket, köztük az első nyomtatott megyei hírlapokat (Vasmegyei Lapok, Vasvármegye). Az oktatási tartalom kitér a nyomdászati szakkifejezésekre, a nyomdai munkafolyamatok és a nyomdászélet bemutatására is.