Rólunk írták 2021-ben
Rólunk írták 2021-ben az online sajtóban
Összeállította: Bozzai Judit
Rólunk írták 2021-ben a nyomtatott sajtóban (válogatás)
Merklin Tímea: A megérkezés boldogsága
Vas Népe, 2021. dec. 18., p. 11.
A sárvári Németh József autodidakta művész festményeiből nyílt tárlat a könyvtárban. A kiállítás apropóját a művész halálának 50 éves évfordulója adta. A megnyitó keretében bemutatták az életét feldolgozó, a Szülőföld Kiadó gondozásában napvilágot látott kötetet is, amelyet unokája, Torjay Valter festőművész írt.
Nyolcgyerekes családba született, ahol az édesapa hatására szinte minden fiúnak a kőműves mesterséget kellett választania. Ő is az lett, mert kellett a pénz, hiába próbálkozott már ekkor festészettel. Önállósulva elismert szakemberré és a műkő technika kiemelkedő mesterévé vált. Az államosítás után kezdte újra a festést, először Gottesmann Alfrédtől, majd Burghardt Rezsőtől kapott elsősorban szóbeli tanácsokat. Az 1960-as évekre kiforrott tájképfestővé vált, aki kiemelkedő munkák során (ezek közül több tényleges remekmű) örökítette meg szülőhelye környékét, de néha a Balatont és más helyeket is.
„Németh József a látott élményekből építkezett, megfigyelte, hogyan bontja a színeket a fény, miként vibrál a levegő. Tökéletesre fejlesztette a technikát, hogy úgy rakjon egymás mellé ecsetnyomokat, hogy azok a megfelelő benyomást keltsék” – hangzott el a megnyitón.
Vas Népe, 2021. dec. 6., p. 8.
Az 1993-ban alapított Savaria University Press tizennyolc új kötetét mutatták be – négy etapban – a Berzsenyi könyvtárban. A sorozat záróeseményén Fűzfa Balázs irodalomtörténész elmesélte, hogy a neves külföldi egyetemi könyvkiadók mintájára létrejött „vállalkozást” Pusztay János és Miszlivetz Ferenc alapította. Azóta folyamatosan jelennek meg a szépirodalmi és tudományos kötetek, hol pályázati pénzből, hol önerőből. A most bemutatott művek megjelenését a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.
Az esten szó esett „irodalmi emlékekről, főnixüzemmódban működő tanárokról, az irodalom megszerettetésének lehetséges módozatairól.” Bemutatásra került Török László Dafti betű rendben, Bokányi Péter – Garas Kálmán: … végtére hazatérek…, „…Merő álom” Történetek a Soltis Lajos Színház 40 évéből (szerk. Sirató Ildikó) és Bedécs Gyula: Első világháborús katonatemetők című kötete.
Polgár Patrícia: Virág nyílik a könyvtárban
Vas Népe, 2021. nov. 6., p. 11.
A Vasvári Békeház Képzőművészeti Gyűjteményének virágcsendéleteiből nyílt tárlat a Berzsenyi könyvtárban. A megnyitón az intézmény igazgatója, Dr. Baráthné Molnár Mónika elmondta, hogy a gyűjteménnyel az együttműködés 2015-ben kezdődött, azóta minden év novemberében vendégül lát a könyvtár egy-egy alkotót, vagy tematikus válogatást, majd Tóth Csaba Munkácsy-díjas festőművész hívta fel a figyelmet arra, hogy idén 10 éves a „kollekció”, valamint mesélt a virágcsendéletek alkotóról: a Derkovits Szabadiskola és a Vasi Műhely tagjairól, valamint Jaksa István-tanítványairól. Végül köszönetet mondott az állandó bemutatkozási lehetőségért és invitálta a hallgatóságot a november 27-ig látogatható tárlat megtekintésére.
Merklin Tímea: A család történetei : Boda Barbara Izabella lélekerősítő céllal kezdett írni
Vas Népe, 2021. okt. 15., p. 12.
Boda Barbara Izabella BecsületSZÓ című családtörténeti kötetét mutatták be intézményünkben. A szerzővel Budai Rózsa újságíró, a Vas Népe volt munkatársa beszélgetett.
Az író híres szombathelyi könyvkötőcsaládból származik (Dallmann család), jelenleg Londonban él állatorvosként. 2015-ös Angliába kerülése után, blog formájában kezdte el írni a család históriáját: apró történetekből állt össze a „nagy sztori”, ami most kötet formájában is megjelent. A könyvbemutatón az érdekes, izgalmas epizódok mellett az egykori Rákóczi utcai műhelyről is szó esett, melynek kéziszerszámai és gépei a Savaria Múzeumba kerültek, „ahol egyszer majd lesz belőlük kiállítás.”
A kötet a Szülőföld Kiadó gondozásában látott napvilágot.
Budai Dávid: Mesés grafikusvendég : Pernyész Dóra gyerekekkel találkozott a BDK-ban
Vas Népe, 2021. szept. 4., p. 5.
A 92. Ünnepi Könyvhét keretében Pernyész Dóra meseíróval, illusztrátorral találkozhattak az érdeklődők a Berzsenyi könyvtárban. A zsúfolásig megtelt földszinti előadóteremben lezajlott író-olvasó találkozót Zsigri Mária gyermekkönyvtáros moderálta.
Pernyész Dóra Szombathelyen született, a Bolyai iskolába járt, majd Sopronban tanult tervező grafikusnak. Fiatal kora ellenére már három gyermekkönyvet írt, melyekhez ő maga készítette a rajzokat. Köteteiben a problémákkal küzdő főhős mindig jellemfejlődésen megy keresztül: „az első mese egy olvasási és írási nehézségekkel küzdő kislányról szól, … a második egy csetlő-botló őrangyal és egy vak kisfiú kalandjait beszéli el, a harmadik kötet egy rosszcsont vörös hajú kissrác története.” A műhelytitkokat is fellebbentő irodalmi délutánon Várhelyi Zoltán és tanítványai működtek közre zenei betétekkel.
Merklin Tímea: Láthatatlan történet
Vas Népe, 2021. júl. 31., p. 10.
A könyvtár kiadásában megjelenő Életünk című folyóirat Pete György egykori főszerkesztőről szóló tematikus lapszámát mutatták be intézményünkben. A 2021. március 26-án elhunyt szerkesztő életét, munkásságát, alakját, személyiségét felidéző emlékszámban barátok, kollégák, társak és utódok írták le gondolataikat. Öten közülük – Fűzfa Balázs, Gyurácz Ferenc, Zalán Tibor, Száraz Miklós György és Alexa Károly – vettek részt az irodalmi esten, ahol elhangzott, hogy Pete György „számára a szerkesztés önmegvalósítás volt, hivatás, egyfajta életforma. Amikor az életművét létrehozta, a magyar irodalmi élet a folyóiratokban zajlott, a könyvkiadás nagyon lassú volt. Pete megtalálta, ami a lapot egyedivé tette: az emigráció irodalmát, a magyar őstörténetet és az akkori fiatal generációt …”
Zöldkönyvtár az arborétum mellett
Savaria Fórum, 2021. máj. 28., p. 4.
Átadták a Berzsenyi Dániel Könyvtár új kámoni fiókkönyvtárát „pazar természeti környezetben, az arborétum szomszédságában.” 2017-ben merült fel az ötlet, hogy a leromlott állapotú Szófia utcai épület helyett új épüljön a Kámon-herényi városrészen. Az építkezés 2019 őszén kezdődött és bár 2020-ban befejeződött, a járvány miatt az átadásra csak most került sor.
A megnyitón dr. Nemény András polgármester személyes hangú köszöntőjében arról beszélt: „lenyűgözte az új könyvtár látványa, hangulata, igazi érték, a természet és a kultúra csodálatos egyvelege jött létre …” Dr. Baráthné Molnár Mónika igazgató kiemelte, hogy zöldkönyvtárként nagy figyelmet fordítanak a környezettudatoságra és a fenntarthatóságra, valamint a programokon nem csak a környéken lakókat, hanem mindenkit szívesen látnak.
Ferenczy Gyöngyi: Könyvtár : elégedett olvasók
Savaria Fórum, 2021. jan. 15., p. 8.
A Berzsenyi Dániel Könyvtár 2020-ban is kíváncsi volt az olvasók véleményére a szolgáltatásokkal kapcsolatban, így az előző évekhez hasonlóan elkészítette elégedettségi felmérését. Dr. Baráthné Molnár Mónika igazgató elmondta, hogy a megkérdezettek szerint magas minőségi szolgáltatást nyújt az intézmény és a válaszadók közel hatvan százaléka havonta felkeresi az intézményt. A kérdőíven többen bejelölték, hogy alkalmanként másoknak is kölcsönöznek, így igazolható, hogy a könyvtár a beiratkozottaknál szélesebb közösséget szolgál ki. Az olvasók kiemelték az olvasószolgálat munkatársainak figyelmességét és szakértelmét, illetve elismerésüket fejezték ki a gyermekkönyvtárral és a helyismereti gyűjteménnyel kapcsolatban.
Pável Ágostonra emlékeznek
Vas Népe, 2021. jan. 5., p. 4.
Pável Ágoston tanár, muzeológus, könyvtáros, néprajzkutató, lapszerkesztő, nyelvész és fordító születésének 135. és halálának 70. évfordulója alkalmából online tartalmat osztott meg a Berzsenyi könyvtár. Az írás tartalmazza a Vasi Digitális Könyvtár elnevezésű adatbázis róla szóló publikációit, a helyismereti gyűjtemény fotóit, Vas megyei kultuszának lenyomatait, összegyűjti azokat a helyszíneket, szervezeteket, intézményeket és díjakat, amelyek a nevét viselik vagy emlékét őrzik.
2022. december 12.