Rólunk írták 2016-ban
Összeállította: Bozzai Judit
Rólunk írták 2016-ban a nyomtatott sajtóban (válogatás)
Ölbei Lívia: Pável Ágoston a megismerésre alapozta a megértést
Vas Népe, 2016. dec. 27., p. 7.
130 éve született Vashidegkúton az ismert szlavista, pedagógus, néprajztudós, kinek tiszteletére irodalmi estet rendezett intézményünk. Az édesapjáról személyes emlékeit megosztó Simonné Pável Judit mellett Mukicsné Kozár Mária néprajztudós, Nagy Éva könyvtárigazgató és Szabó Tibor színművész működött közre a megemlékezésen.
A 2016-os évben több programmal is tisztelegtek Pável Ágoston emléke előtt a megyeszékhelyen, valamint kötet is megjelent a kerek évfordulóra Sorsközösség az irodalomban címmel. Az idei Nemzetközi Szlavisztikai Napokat ugyancsak a tudósnak szentelte a Savaria Egyetemi Központ szláv filológiai tanszékcsoportja, nagy nemzetközi érdeklődés mellett.
A programon elhangzott, hogy Pável Ágoston Vas vármegye olyan szegletében született, ahol a három nép (magyar, osztrák, szlovén) hosszú évszázadok óta érintkezik. Ez az elkötelezett szlovén-magyar kötőség volt, mely egész pályáját meghatározta.
Ölbei Lívia: Vagyok, azt hiszem : óraműszerelem és Godot Workshop, versek és dalok két tételben
Vas Népe, 2016. nov. 19., p. 13.
A szemfülesek egy este alatt két verses-dalos programon is részt vehettek november 16-án. Az Egyházmegyei Könyvtárban Lutor Katalin és Rozmán Kristóf állt közönség elé, míg a Berzsenyi Dániel Könyvtárban Varga Richárd dalszövegíró, slammer tartott lemezbemutatót új zenekarával, a Godot Workshoppal. Az egyes dalok között Boros Ferenc kérdezte zenéről, líráról, a dalok születéséről, inspirációkról, a slam poetryről és sok minden másról. A ma már gyakorló magyartanár tolmácsolásában Adytól Freudon át Pilinszkyig és Weöres Sándorig hangoztak el dalszövegek egyedi hangzásban és értelmezésben.
Ölbei Lívia: A gyerek a felkelő napba néz
Vas Népe, 2016. nov. 12., p. 9.
Az 1956-os forradalom 60. évfordulója alkalmából ünnepi számmal jelentkezett az Életünk című irodalmi, művészeti és kritikai folyóirat. A kiadvány bemutatója intézményünkben volt szép számú érdeklődő előtt.
Nagy Éva könyvtárigazgató köszöntője után Alexa Károly főszerkesztő beszélt arról, hogy "a 60. évforduló azt jelenti, hogy sokaknak még személyes élményei-emlékei vannak a forradalomról; és egyúttal azt is jelenti, hogy a „történelmi távlatot” nem nyertük, nem nyerhettük el az események szemléletében". Az ünnepi szám is a főszerkesztő személyes esszéjével indul, melyet három dráma követ. Lajta Erika, A születés kegyelme című „heroikus románc” szerzője nem tudott részt venni az eseményen, de eljött Sarusi Mihály, akinek az életét komolyan meghatározta a forradalom. Álompuszta című színjátékát a főszerkesztő „56-os parasztdrámának” titulálta, melyet Csikós Attila abszurdja követ. A lapszámot Jancsek Antal eddig ismeretlen, 1956-os képsorozata illusztrálja.
A folyóirat-bemutatón Szabó Tibor, a Weöres Sándor Színház színművésze olvasott fel a drámákból.
Tóth Kata: Árulkodó étlapok, kenyércédulák : Helytörténeti Klub alakult a Berzsenyi könyvtárban : hétköznapi életünk aprónyomtatványokon
Vas Népe, 2016. okt. 15., p. 10.
Több mint kilencven ember vett részt a könyvtárunkban megalakult helytörténeti klub első összejövetelén. A város és a megye története iránt érdeklődőket tömörítő klub a jövőben kéthavonta „ülésezne”, előadásokkal, intézménylátogatásokkal, kötetlen beszélgetésekkel. A szervezők – Szalainé Bodor Edit könyvtáros és Spiegler Tibor magángyűjtő – elképzelése szerint a fórum lehetőséget adna amatőr kutatóknak, gyűjtőknek a bemutatkozásra, valamint segítené a forrás- és helytörténeti kutatást. A csatlakozóknak a könyvtár felajánlotta, hogy rendszeres tájékoztatást kapnak az állományba bekerült, Vas megyei vonatkozású dokumentumokról, a helyi és társintézményi rendezvényekről, valamint beleszólhatnak a tematika összeállításába.
Az alakuló ülésen előadás hangzott el Mennyire kicsi egy aprónyomtatvány? címmel. A téma apropóját az adta, hogy a könyvtár közel 6 000 aprónyomtatványt tett közzé a világhálón egy pályázat keretében. Spiegler Tibor előadásában ezekből a digitalizált dokumentumokból és saját gyűjteményéből válogatott.
A program végén a klubtagok megnézhették a Savariensia gyűjtemény ritka kincseit: sajtcímkék, meghívók, leporellók, étlapok, moziműsorok vándoroltak kézről kézre.
A szervezők a csatlakozni vágyókat továbbra is várják.
Magyar hősmondák új kiadásban : a kötet szerkesztője Pete György, ez az Életünk-könyvek sorozat záródarabja
Vas Népe, 2016. okt. 11., p. 7.
Sebestyén Gyula Gesta Hungarorum - A magyar hősmondák öt könyve című kötetének újabb kiadását mutatták be könyvtárunkban szeptember 29-én. A könyvet Pete György szerkesztette, az új kiadáshoz Jankovics Marcell készített ötven fekete-fehér illusztrációt.
A mű elsőként 1925-ben jelent meg három keménytáblás, illusztrálatlan kötetben. Ahogy a bemutatón a szerkesztő fogalmazott: "nemzeti hagyományainkat egységes szellemben és értékrend alapján összegző és feldolgozó monumentális mű Sebestyén Gyula öt részes könyve. … Hatalmas tudományos kísérlet, mely célja szerint pótolni hivatott az egykor volt, de írásban ránk nem maradt magyar mitológiát, az őstörténeti hagyományt és ebben a mítoszi keretben bemutatja és értelmezi ezeréves vérzivataros nemzeti történetünket Trianonig".
Tátrainé Kulcsár Irén: Egy indián néz vissza a tükörből : Kovács József Hontalan költő irodalmi estje a Berzsenyi Dániel Könyvtárban
Vas Népe, 2016. szept. 28., p. 7.
2015-ben könyvtárunkban – a Nemzeti Kulturális Alapprogram Szépirodalom Kollégiumának pályázati támogatásával – program indult, melynek célja, hogy minél szélesebb körben ismertté váljanak a cigány kultúra képviselői. A sorozat legutóbbi vendége Kovács József Hontalan mohácsi születésű költő volt, akinek versei eddig 24 kötetben jelentek meg, de egyéb irodalmi műfajokban is kipróbálta már magát. A nemzet szemétdombjai című kötetében, amely az 1980-1992 között megjelent válogatott riportjait, esszéit tartalmazza, bemutatja a Magyarországon élő cigányok és más népcsoportok életét.
Nagy Éva könyvtárigazgató köszöntő szavai után Kosztics István, a pécsi Rácz Aladár Közösségi Ház igazgatója, a költő műveinek kiadója beszélgetett az alkotóval. Az est folyamán a résztvevők megismerhették Kovács József Hontalan életútját, a költő beszélt cigány származásáról, felolvasott verseiből és beszélt a magyar nyelv fontosságáról is.
Szalainé Bodor Edit - Perger Ádám - Horváth Mária: Lezárult két alapszintű számítástechnikai tanfolyam Szombathelyen : visszaemlékezés két különleges tanfolyamra
Hallássérültek, 2016. szept., p. 20-21.
A Berzsenyi Dániel Könyvtár a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége Vas Megyei Szervezetével együttműködve alapfokú számítástechnikai tanfolyamot szervezett siketeknek és nagyothallóknak. A cikkben a szervező, az oktató és a tanfolyam egyik hallgatója összegzi tapasztalatait az „órákról”.
A tíz alkalomból álló képzésre tizenketten jelentkeztek. A foglalkozások a vélemények alapján jó hangulatban, családias légkörben teltek. A hallgatók megismerkedtek a számítógép felépítésével, a szövegszerkesztés alapjaival, az internet használatával, megismerték a közhasznú oldalakat, valamint megtanulták használni a különböző levelező rendszereket.
A szervező és oktató számára „újdonságként” hatott a siket és nagyothalló emberekkel való találkozás, kommunikáció, az egyik résztvevő pedig azt emelte ki pozitívumként, hogy a kétféle fogyatékossággal élők jobban megismerték egymást a tanfolyam során.
P. Toldi Márta: Olvasóközönség valóságos és virtuális térben : a Berzsenyi Dániel Könyvtár életvilága a „digitális reneszánszban”
Vasi Szemle, 2016. 4. sz., p. 437-448.
Könyvtárunk nyug. igazgatója a tudományos és kulturális folyóirat lapjain arra vállalkozott, hogy áttekinti a könyvtárhasználatban bekövetkezett változásokat 1990 és 2015 között. A szerző abból az ismert tényből indult ki, hogy a 2000-es évek elején megváltozott a könyvtárak technológiai környezete, ami természetesen a többi intézmény mellett a Berzsenyi Dániel Könyvtárat is új kihívások elé állította.
A vizsgált adatok (könyvtári tagság nagysága, használók száma életkor és foglalkozás szerint, rendezvények látogatottsága, személyes könyvtárhasználat, a dokumentumkölcsönzés alakulása, távhasználat) szerint napjainkban „kevésbé lényeges, hogy kinek van szüksége a szolgáltatásokra, sokkal fontosabb az, hogy a kínált lehetőségek és értékek minél több célcsoportot szólítsanak meg, hívjanak valóságos vagy virtuális közönségként használatra.”
A tanulmány többek között kitér arra is, hogy bár 2012-ben a virtuális látogatószám túllépte a személyes könyvtárhasználatot, ugyanakkor a közel egymilliós dokumentumhasználat arra utal, hogy a két szolgáltatás (táv- és személyes könyvtárhasználat) egymás mellett, egymást kiegészítve működik, ez a „statisztikai adat” intézményünk multifunkcionális használatának egyértelmű bizonyítéka.
Ölbei Lívia: Föltárulnak az Életünk bámulatos rétegei
Vas Népe, 2016. ápr. 16., p. 11.
Az Életünk szerkesztősége megannyi sikeres tematikus lapszám megjelentetése után a 2016. évi 3. számot a 200 éve született Rómer Flóris régész emlékének szentelte. Az intézményünkben megtartott bemutatón először Bokányi Péter főszerkesztő-helyettes foglalta össze a magyar és Vas megyei régészet „atyjának” életművét, kiemelve a Szent Vid-i ásatásokat. 1869-ben fedezte fel az azóta világhírűvé vált lelőhelyet, és nem mellesleg egy tanévet tanított is Vas megyében: a kőszegi bencés gimnázium magyar-latin tanára volt.
Az emlékszám ötlete Ilon Gábortól származott, aki a folyóirat első tanulmányában nemzetközileg elismert Vas megyei régész-életutakat villantott fel. A további, jeles szerzők tollából született írások megpróbálnak összefoglaló képet adni a helyi régészet legfontosabb állomásairól, a jelen legfontosabb kutatásairól egy-egy jelentős feltárás bemutatásával. "A bemutatón végül arról kerekedett beszélgetés, hogy a helytörténet iránt gyerekkorban mutatkozó élénk érdeklődést jó volna a felnőttkorba is átmenteni."
Ölbei Lívia: József Attila és Tóth Csaba találkozása egy tavaszi délutánon
Vas Népe, 2016. ápr. 14., p. 7.
Tóth Csaba Munkácsy-díjas festőművész kiállításával ünnepeltük intézményünkben a Költészet Napját. Pontosabban a művész azon alkotásaival, melyeket József Attila versek ihlettek.
A rendezvényt – Nagy Éva igazgató személyes hangvételű, a költőt és a művészt egyaránt megszólító köszöntője után – Czetter Ibolya főiskolai tanár, a Nyugat-magyarországi Egyetem intézetigazgatója ajánlotta az érdeklődők figyelmébe. Az bemutatott képek sajátosságaként emelte ki, hogy a festmények kapcsolódási pontok József Attila egy-egy verse és képzőművész-kortársának valamely műve között. "De Tóth Csaba természetesen nem elégedett meg ennyivel: a felfedezett kapcsolatból létrehozta a saját alkotását."
A megnyitó végén a festőművész Nagy Lászlót idézte, aki egy Kormos Istvánnak adott interjújában arra a kérdésre, hogy mit üzen a 100-500 év múlva élő nemzedéknek a következőképpen válaszolt: "ha lesz emberi arcuk, akkor csókolom őket". Kifejtette, hogy "tanárként-művészként célja az ember emberi arcának a megőrzés".
Tátrainé Kulcsár Irén: Valakibe mindig szerelmes : slam poetry Lutor Katalinnal a Berzsenyi könyvtár sorozatában
Vas Népe, 2016. febr. 17., p. 7.
A Berzsenyi Dániel Könyvtár elsősorban középiskolásoknak szóló Bájoló sorozatának legutóbbi vendége Lutor Katalin magyar-angol szakos egyetemi hallgató volt, míg házigazdaként ezúttal is Boros Ferenc könyvtáros tett fel kérdéseket.
Eddigi pályafutása kapcsán a fiatal költőnő elmondta, hogy már gyermekkorában megragadta őt a versek dallama, középiskolás korában pedig maga is elkezdetett verseket írni. Édesanyja hatására jelentkezett a Savaria Egyetemi Központ tanári szakára, ahol nagy hatással volt rá oktatója, Fűzfa Balázs. Versei különböző kötetekben, antológiákban jelentek meg eddig, de nagy álma egy saját verseskötet, amelynek már a címét is kitalálta: „Napraforgó árnyékában”.
A Bájoló-esten azt is elárulta, hogy a versírás mellett szívesen foglalkozik fotózással, képverseket készít, néhány éve gitározni tanul és a slam poetry világa is közel áll hozzá.
Tátrainé Kulcsár Irén: Böröczki Mihály ideje : a 10. kötet a költő 70. születésnapján
Vas Népe, 2016. febr. 9., p. 7.
Szép számú érdeklődő előtt mutathattuk be a szombathelyi költő Időrendben című kötetét intézményünkben. Nagy Éva igazgató köszöntője után Bokányi Péter irodalomtörténész verssé vált életnek nevezte a költő pályáját. A tizedik kötet kapcsán úgy fogalmazott, hogy nyelvezete kristályosabb az elődeinél, de költészetének alapvető vonzereje nem változott: "a versben megnyilatkozó művész feltárja önmagát, bizalmasan magához int, sugallván, hogy az egyes ember és a költő világa lényegében közös".
Az irodalmi esten Szalai András, a költő barátja verseket szavalt, majd Zsapka Attila énekmondó és Vadkerti Imre, a Kormorán együttes énekese keltette életre az alkotásokat megzenésített formában, bevonva a közönséget is. Zárásként a jelenlévők a Ki szívét osztja szét című dallal köszöntötték a 70 éves költőt.
Ölbei Lívia: Malvina és a férfitörvény : új könyv Dukai Takács [!Takách] Juditról, aki szép volt, okos - és költő
Vas Népe, 2016. jan. 21., p. 7.
Sudár Lászlóné T. Molnár Zsuzsanna Juditból Malvina lesz című kötetét mutatták be könyvtárunkban január 19-én. Több Vas megyei helyszín után a szombathelyi érdeklődők is megismerkedhettek a kemenesaljai költőnő, Dukai Takách Judit életével, irodalmi alkotásaival és bepillantást nyerhettek a 2015-ben megjelent esszéregény keletkezésének történetébe. Ahogy a szerző fogalmazott: egy dukai kirándulás alkalmával olyan mélyen megérintette a költőnő „különös lénye”, hogy azt követően mindent elolvasott és feldolgozott, amit róla talált. Az érdeklődők elé tárta Berzsenyi Dániel és Dukai Takách Judit irodalmi románcának és első találkozásának részleteit, bár arra is kitért, hogy abban a korban egy vidéki nemeskisasszony semmit sem tehetett az édesapja engedélye nélkül.
A rendezvényen Fűzfa Balázs, a kötetet kiadó Savaria University Press vezetője a könyvben fellelhető kettősségről beszélt, hiszen a szakirodalmi tények, adatok alapján keletkezett esszében a szerző az életrajzi hiátusokat a képzelet kötőanyagával töltötte ki, így ébresztve föl Csipkerózsika-álmából a kemenesaljai költőnőt.
Összeállította: Szalainé Bodor Edit
2021. január 25.