Vakbarát változat |
Betűméret

Rejtő Jenő 120

BDK, 1. emeleti hírlapolvasó

Március 29-e Rejtő Jenő születésének 120. évfordulója.
Ennek apropóján egyik legismertebb kötetét ajánljuk A hónap könyve rovatunkban,
az 1. emeleti hírlapolvasóban pedig műveiből válogattunk.

Könyvajánló jegyzék műveiről
 
Vesztegzár a Grand Hotelben

Rejtő Jenő – akinek nevét többek között a komikus krimihez kötjük – a mai napig a szórakoztató irodalom meghatározó alakja. Bár egyes szépirodalmi művei a szórakoztató irodalom határát súrolják, Rejtő Jenő még napjainkban, születésének 120. évfordulóján sem tartozik a szépirodalmi szerzők közé, holott könyveinek választékos nyelvezete és társadalmi kritikája erre predesztinálná.
A Vesztegzár a Grand Hotelben is ezen művek sorát gazdagítja, műfaja a fentebb említett komikus krimi, a helyszín pedig a Kis-Lagonda szigetén található Grand Hotel. A mozgalmas cselekmény – in medias res – rohamtempóban sodorja magával az olvasót. A történet főszereplője, Van der Gullen Félix egy szélhámos, de megnyerő stílusú figura, aki belopózik egy gazdag hölgy, Maud szobájába. Maud jogosan háborodik fel és vonja kérdőre az idegent, Félixnek azonban megvan az az istenadta tehetsége, hogy minden helyzetből kimagyarázza magát és ha kell, álruhát öltve eljátssza egy pap vagy akár egy boncolóorvos szerepét. Eközben a Grand Hotel vesztegzár alá kerül, mert felüti a fejét a bubópestis és ha ez nem lenne elég, még az egyik vendéget, Ranke doktort is meggyilkolják. Nem Félix az egyedüli szélhámos a hotelben, mint ahogy az a kényszerű karantén alatt kiderül. Egy csavaros, izgalmas, több szálon futó cselekmény veszi kezdetét, melyben, ahogyan az lenni szokott, egy detektív is felbukkan és egy rendőrkapitánnyal vállvetve kérdőre vonja a gyanúsítottakat. Az ügy azonban sokkal bonyolultabb, mint ahogy első ránézésre gondolnánk, mert először több szereplő is magára vállalja a gyilkosságot. Feltűnik egy rejtélyes füzet is, mely egy banánoxid nevű találmány vegyi képletét tartalmazza. Ez motiválhatta a gyilkost, illetve azokat is, akik egymást félrelökve próbálják megszerezni.
Az alapszituáció a Dekameronra emlékeztet. Itt is a pestis miatt kénytelenek egy ideig egy fedél alatt élni a társadalmi ranglétra különböző részeiről származó emberek, azzal a különbséggel, hogy nem történeteket mesélnek egymásnak, hanem ők maguk a történet szövői.
A könyv egyszerre egy karikatúraszerű kabaré és egy vérbeli krimi is. Ez nagy erénye, hiszen íróként nehéz megvalósítani, hogy a vígjáték ne menjen a krimi rovására és fordítva.
A Vesztegzár a Grand Hotelben-t többször feldolgozták. 1963-ban Meztelen diplomata címmel készült belőle nagysikerű film, illetve színpadra is vitték. Rejtő Jenő egyébként maga is színpadi szerző és filmíró volt. Szombathelyen, a Weöres Sándor Színház jelenlegi repertoárjában is megtekinthető a darab.

Ajánlja: Szandtner Dániel

Életéről, pályájáról
Rejtő Jenő (P. Howard) a magyar Wikipédián
Rejtő Jenő a ponyva- és kabarékirály
Rejtő Jenő élete éppen olyan kalandos volt, mint utánozhatatlan regényei szereplőié

2025. március 26.