Vakbarát változat |
Betűméret

XXII. Vas Megyei Könyvtári Nap - Vép 2016


XXII. Vas Megyei Könyvtári Nap
Kultúra – közösség – könyvtár
Vépi Művelődési Ház és Könyvtár, Vép, Kolozsvári u. 3. - 2016. október 3. hétfő
 
Az idei Országos Könyvtári Napok keretében a Vépi Művelődési Ház és Könyvtár adott helyet olyan előadásoknak, melyek témája a kultúra, a közösségek és a könyvtárak kapcsolata. A napot Iszakné Koszorús Judit, a Vépi Művelődési Ház és Könyvtár vezetője, Szijj Vilmos alpolgármester és Nagy Éva, a Berzsenyi Dániel Könyvtár igazgatója nyitotta meg.
Az előadások a közösség, a közösségszervezés témáját dolgozták fel – először egy részletes elméleti áttekintést kaptunk professzor Dinya Lászlótól, utána a környékbeli gyakorlati megvalósításokról hallhattunk.

 

Professzor dr. habil Dinya László egyetemi tanár a Károly Róbert Főiskoláról érkezett, és Fenntartó közösségek - fenntartható vidék –fenntartó ország témájában tartott előadást.
A demográfiai, technológiai változások, a gyorsulás jelensége és a munkavégzés megváltozása mind-mind olyan terület, amelyekben bizonyos megatrendek hatnak. Ilyenek például az elöregedő társadalmak – vele szemben a népességnövekedés, vagy a technológiai innovációk, a hálózatosodás. A gyorsulás jelensége egyre nagyobb szakadékokat teremt nemcsak az egyes országok, hanem az emberek között is. Az információk egyre gyorsabban avulnak el, a jövőt tekintve bizonytalan, hogy milyen tudásra van szüksége a most felnövő-születő gyermekeknek. Több tanulmány alapján Dinya kiemeli, hogy már nem a tudás, a konkrét információk a fontosak, hanem a megfelelő készségek kifejlesztése a gyerekekben, hogy tudják az információkat megfelelően feldolgozni, szelektálni és „tudjanak felejteni”. Dinya László nem vázolt fel pozitív jövőképet – áttekintette azokat a globális problémákat, amelyek a világban érvényesülnek. Ezekre szerinte csak együttes erővel lehet megoldást találni – a ’tűzoltás’-szerű problémamegoldás, ami ma jellemzi az országok politikáját, nem vezet eredményre.
A könyvtárakra vonatkoztatva már évek óta megfigyelhető, hogy egyre több digitális információval kell dolgozniuk a hagyományos információhordozók mellett. Az információszolgáltatáson kívül nagy szerepe van a közösségi terek kialakításában és új tanulási helyként funkcionálva az informális tanulást segítve. A digitális kompetenciák fejlesztésére több kezdeményezést is láthatunk, ezt minél korábban el kell sajátítaniuk a gyerekeknek.

 
A következő előadók mind egy konkrét közösségi helyet, szerveződést mutattak be.

Szekér Tamás, a Herényi Kulturális és Sportegyesület elnöke a Herényiek Háza történetével és jelenével ismertetett meg bennünket.
1932-ben, az akkor különálló falu lakói, Szombathely határában kitalálták, hogy közösségi házat építenek. Már ekkor különféle sport- és szabadidőkörök alakultak és működtek hosszú évekig. 1994-ben újabb fordulópont köszöntött be a herényiek életében – civil szervezetet alakítottak, hogy megmentsék a privatizációtól a közösségi házukat.
2006-ban már annyira kinőtték a Béke téren található házat, hogy ki kellett bővíteniük – és ekkortól kerékpáros központ is működik itt. Civil kezdeményezésre 14. alkalommal rendezték meg a Szombathely egyik látványos programjának számító Herényi Virágutat, ami a környéken található kertészeteknek nyújt bemutatkozási lehetőséget. A civil szervezet változatos programokat kínál a környékbelieknek, többféle klub és kör működik itt. 

Garas Kálmán a répcelaki Nyitott Tér Közhasznú Kulturális Egyesület munkáját mutatta be, amelynek ő az elnöke, annak indulása óta.
2001-ben, a várossá válással egy időben alakult meg, és a célja a kultúra fejlesztése volt. Elsősorban galériaként funkcionált, ma már többféle rendezvénnyel színesítik a város életét. A képzőművészeti kiállítások mellett komolyzenét népszerűsítő programokat szerveznek. Az Irodalmunk gyöngyszemei című előadássorozat keretében az olvasók megismerkedhetnek a meghívott kortárs írókkal is. Az egyesület a város más intézményeivel, az általános iskolával, a könyvtárral és az egyházzal együttműködve dolgozik.

IKSZT Művelődési Ház és Könyvtár vezetője, Filipovits Rajmund előadása Szentpéterfáról szólt, amely egy különleges hely abból a szempontból, hogy itt átlagon felüli azoknak az aránya, akik tagjai valamely civil szervezetnek. Sőt a legaktívabbak több civil szervezetben, körben is tagok. Mivel egy kis településről van szó, még könnyebb az együttműködés, a segítségnyújtás egymásnak. A színjátszó körtől kezdve a kóruson át, a horvát kultúrát éltető szervezetekig sokszínű a falu szabadidős köreinek a palettája. Itt is, ahogy Répcelakon a település intézményei együttműködve szervezik a programjaikat – az óvoda, iskola, az egyház és az önkormányzat is együttesen dolgoznak a különféle rendezvényeken. Az IKSZT Művelődési Ház és Könyvtár vezetője nagy hangsúlyt fektet a digitális tartalmak gyűjtésében, és céljuk ennek szolgáltatása majd az interneten keresztül is. 

A Vépi Művelődési Ház és Könyvtár vezetője, Iszakné Koszorús Judit zárta az előadássorozatot – ízelítőt adott a művelődési ház sokféle programjából – az aerobik klubtól kezdve a baba-mama körig.

A nap az Erdődy-kastély megtekintésével zárult. 
Waldinger Dóra

2021. január 21.