Rólunk írták
Rólunk írták 2024-ben az online sajtóban
Összeállította: Bozzai Judit
Rólunk írták 2024-ben a nyomtatott sajtóban (válogatás)
Tar Patrícia: Éjszakai kalandok a könyvtárban
Savaria Fórum, 2024. okt. 11., p. 5.
„Nem túlzás azt állítani, hogy szombat estétől egészen 23 óra 59 percig a szombathelyi belváros egyik legmozgalmasabb színtere a Berzsenyi könyvtár volt.”
Az Éjszaka a könyvtárban program a tavalyinál is több érdeklődőt vonzott. A gyermekkönyvtár Dániel András mesehőseinek birodalmává változott, „kufliországban” kvíz és mesevetítés várta a legkisebbeket, de stresszlabdának alkalmas lufipofi készítésére is volt mód. Ki lehetett próbálni a Máshogyoszkópot, amire ráülve úgy lehetett látni a világot, ahogyan szerettük volna, és természetesen könyvválogatásra is volt lehetőség. A kölcsönzőtérben a Boglya népzenei együttes húzta a talpalávalót, a hírlapolvasóban pedig háromdimenziós papírképek és csillámtetoválások készültek.
A második emeleten, a Médiatárban filmes kvíz várta a látogatókat és a 70-es, 80-as, 90-es évek ikonikus magyar dalai csendültek fel egy szál gitár kíséretével. Az olvasóteremben a Ratmayer Társasjáték Kávézó jóvoltából családi társasjáték-partikra volt lehetőség, a helyismereti gyűjteményben pedig unikális dokumentumokat lehetett böngészni a négy elem jegyében.
A harmadik emeleten – könyvtáros segítséggel – mindenki megkereshette a születésnapján megjelent helyi vagy országos lapszámot és kézműves tárgyak készültek. Vezetéssel be lehetett tekinteni a kötészeti műhelybe és végig lehetett járni a könyvtár máskor rejtett zugait.
„Nem kétséges, hogy a szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtár tudja a receptet, mert ismét sokakat vonzó eseménnyel várta régi és leendő olvasóit.”
Ölbei Lívia: Egy mozdulatból : tárlat: Kamper Lajos rézkarcai a BDK-ban
Vas Népe, 2024. okt. 9., p. 9.
„Az otthonnak, az otthonosságnak két alapvető jellemzője van: könyv és virág (zöld növény). Ha kép is van a falon az a bonusz, a jutalom. A Berzsenyi-könyvtár pedig tele van könyvekkel, mindig van itt virág, növény – és a falakról a képek sem hiányoznak. A könyvtár és az otthon – összeér.” Ezekkel a gondolatokkal kezdte megnyitóbeszédét Ölbei Lívia újságíró – a Kamper Lajos rézkarcait bemutató kiállítás apropóján – a Berzsenyi Dániel Könyvtárban.
Az alkotó pályája kapcsán elmondta, hogy első nemzetközi sikerét Olaszországban, Jesolóban ex librisszel, kisgrafikával érte el: a grafikai biennálé első díjában részesült 1979-ben. Művészetében jelentős állomások a Tokaji, az Ajkai és a Magyarpolányi Művésztelepek.
A tárlatnyitón került sor a Kamper-gyűjteményből származó, több mint ezer darabot számláló ex libris adományozási szerződésének aláírására. „… ezek az ékszerként is értelmezhető kisgrafikák a könyvtulajdonosok, könyvgyűjtők csodálatos bizonyítékai évszázadok óta.”
Csabai Bernadett: Ajándékozás: megnyílt a könyvhét
Vas Népe, 2024. jún. 12., p.
Június 13-án elkezdődött a 95. Ünnepi Könyvhét. A megnyitón a szervező, Berzsenyi Dániel Könyvtár igazgatója, Dr. Baráthné Molnár Mónika kiemelte, hogy a 2024-es programokat az intézmény Nagy Gáspár Kossuth- és József Attila-díjas költő köré szervezte, míg Horváth Soma alpolgármester (SZMJV) az olvasás létjogosultságát hangsúlyozta.
Az ünnepi eseményt követően nagy közös versmondásra került sor Lutor Kata vezetésével, műsort adtak a Boldog Brenner János Általános Iskola és Gimnázium és a Dési Huber István Általános Iskola diákjai, papírszínházi foglalkozást tartottak a gyermekkönyvtárban, interaktív előadás zajlott a Médiatárban, amely a hangrögzítés és zenelejátszás történetét mutatta be, majd tárlatvezetés indult a Derkovits-emlékekből összeállított kamarakiállításban.
Tóth Kata: Ajándékozás: Harry Potter és szótárak
Vas Népe, 2024. jún. 12., p.
Ukrán nyelvű könyvek ajándékozásáról szóló szerződést írt alá a Berzsenyi Dániel Könyvtár és a Litera Egyesület.
A Magyarországra menekült ukránok támogatását felkaroló szombathelyi egyesület 2022. október 10-én alakult meg. A könyvek ajándékozását a szervezet ez év áprilisában kezdeményezte. Dr. Baráthné Molnár Mónika könyvtárigazgató az átadási ünnepségen hangsúlyozta, hogy a beérkezett ukrán nyelvű könyvek hiánypótlóak az intézmény állományában. Az adomány értéke mintegy félmillió forintot tesz ki, melyben a gyermek- és ifjúsági könyvek mellett megtalálhatóak felnőtteknek szóló kiadványok, nyelvtanulást segítő szótárak és képregények is.
Ölbei Lívia: A fogai közül egy bábparavánt : Dániel András a BDK-ban, ahol föltámad a gyanú, hogy titokban kufli ő maga is
Vas Népe, 2024. ápr. 15., p. 9.
Dániel András író-illusztrátor, a kufli-sorozat megálmodója volt a Berzsenyi Dániel Könyvtár vendége.
Az utóbbi tíz évben a kufliknak jelentős rajongótábora alakult ki, így nem csoda, hogy a könyvtári délutánon is rengeteg gyermek érkezett a szüleivel. A szerző pillanatok alatt megtalálta a hangot a közönséggel, és hamar kiderült, hogy a gyerekek – az óvodástól a kiskamaszig – „mindent, de tényleg mindent tudnak a kuflikról: Valérról, Hildáról, Fityircről, Zödönről, Béla bácsiról, Tituszról, Pofánkáról – és az elhagyott réten fölbukkanó további emberien mesés lényekről.”
A délután folyamán Dániel András olyan lényeket is mutatott, akiknek még nincs nevük és egy „ősmese” is elhangzott, ami még nem jelent meg sehol. Végül felhívta a figyelmet a Mesebolt Bábszínház új premierjére, az általa írt Megették az ovit című meséből készülő új előadásra.
Ölbei Lívia: Virágnyelven szól : Tóth Magdolna #flowerpowere a BDK-ban
Vas Népe, 2024. márc. 11., p. 9.
Tóth Magdolna szobrászművész akvarelljeiből nyílt kiállítás a Berzsenyi Dániel Könyvtárban, a nőnaphoz kapcsolódóan. Ahogy az alkotó a tárlatnyitón megfogalmazta: „A digitális platformok nagy szerepet játszottak a kiállítás anyagának létrejöttében és alakulásában, több ismerősöm vagy követőm is segítette a munkámat azzal, hogy elküldték nekem kedvenc virágaik fényképeit. A virágos sorozat egy nehezebb időszakon segített át az egyetem elvégzését követően. Ezek a kisebb lélegzetvételű akvarellek hozták vissza a mindennapjaimba az alkotás örömét, remélem, a közönség számára is üdítőek lesznek.”
Ölbei Lívia: Az erő és a gyöngédség találkozása a könyvtárban : a város, ahol élünk: könyvbeli utazás Horkay Hörcher Ferenccel Oxfordtól Velencéig, szombathelyi megállóval
Vas Népe, 2024. febr. 14., p. 9.
A könyvtár és a Polgárok a Városért Egyesület együttműködésében mutatták be az eszmetörténész-esztéta-költő, a közszolgálati egyetem kutatóprofesszora legújabb kötetét. A szerző beszélgetőtársai voltak Sümegi István filozófus és Tanai Ibolya kommunikációs szakember.
A könyv képzőművészet és városfilozófiai írásokat tartalmaz, de Sümegi István – a fejezetek sorolva – felhívta a figyelmet arra, hogy „a városok és a városleírók kiválasztása azt sejteti, hogy itt Kelet-Európa problémájáról is szó van, nevezetesen arról, hogy mit jelent a totalitárius rendszerek (például építészeti) öröksége; mihez kezdünk vele.”
Az esten többször szóba került a brit konzervatív filozófus, Roger Scruton munkássága, Tanai Ibolya pedig az akkor még brit trónörökös, Károly herceg és az építész, Léon Krier együttműködését tárgyaló írást emelte ki.
Ölbei Lívia: Macskákkal, madarakkal : Szendiszücs-tárlatnyitó rózsás hangulatban a Berzsenyi-könyvtárban
Vas Népe, 2024. febr. 9., p. 16.
Szendiszücs István grafikáiból, festményeiből, a síkból kitüremkedő „kép-tárgyaiból” nyílt tárlat intézményünkben. Az alkotó 30. kiállításának megnyitóján Dr. Baráthné Molnár Mónika igazgató szavait Szalainé Bodor Edit igazgatóhelyettes tolmácsolta: „… tavaly októberben Szendiszücs-fotókból nyílt ugyanitt kiállítás. Akkor szóba került Kundera és az általa idézett mondás, miszerint ami egyszer van, az nincs is, az meg sem történik. Másodjára vagyunk itt, el kell hinnünk, hogy megtörténik.”
Rózsa Melinda (Rose) újságíró, slammer megnyitóját azzal kezdte, hogy a képzőművész első kiállítása 1973-ban volt, azaz 51 éve, majd így folytatta: „A szüleim még nem is ismerték egymást. Ez a felismerés hasított belém, mint egy macska karma. … A Szendiszücs Pista meg a macskák szimbiózisban élnek. … A művészt úgy lehet megkülönböztetni négylábú szőrös barátaitól, hogy nem mindig esik a talpára. De olyankor mindig ott vannak a macskák.”
A tárlat március 2-ig volt látogatható.
Tömböly Ágnes: Átvették a sportkönyvtárat : unikális sporttörténeti dokumentumok is vannak a gyűjteményben
Vas Népe, 2024. jan. 10., p. 3.
A Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület gyűjteményét, a Kárándy József Sportkönyvtárat a jövőben a Berzsenyi Dániel Könyvtár gondozza. Az erről szóló adományozási szerződést január 9-én írta alá Dr. Baráthné Molnár Mónika könyvtárigazgató és Gál László, az egyesület elnöke.
Az eseményen jelen volt Kárándy József özvegye, aki elmondta, hogy a Magyar Olimpiai Akadémia által a 90-es évek elején indított olimpiatörténeti mozgalom indukálta az egyesület megalakítását. Ennek elnöke 2022-ben kereste fel a könyvtár igazgatóját, hogy a civil szervezet egykori titkárának gyűjteményét be tudná-e fogadni az intézmény megőrzésre és szolgáltatásra. Az ünnepségen Dr. Baráthné Molnár Mónika a különlegességeket emelte ki: egy 1966-os kiadású, német nyelvű Coubertin báró-féle olimpiatörténetet, az 1932-es Los Angeles-i olimpiáról készült, német nyelvű kiadványt és a Magyar Olimpiai Akadémia évkönyveit. Gál László elmondta, hogy a sportkönyvtár első alkalommal a Hollán Ernő utcai Abbázia klubban nyílt meg, majd a szombathelyi egyetemi könyvtárba került, most pedig a Berzsenyi Dániel Könyvtárat bízták meg a gondozásával.
A gyűjteményi listát a könyvtár honlapján lehet böngészni, beiratkozott olvasóként pedig a dokumentumok kölcsönözhetőek is.
Savaria Fórum, 2024. okt. 11., p. 5.
„Nem túlzás azt állítani, hogy szombat estétől egészen 23 óra 59 percig a szombathelyi belváros egyik legmozgalmasabb színtere a Berzsenyi könyvtár volt.”
Az Éjszaka a könyvtárban program a tavalyinál is több érdeklődőt vonzott. A gyermekkönyvtár Dániel András mesehőseinek birodalmává változott, „kufliországban” kvíz és mesevetítés várta a legkisebbeket, de stresszlabdának alkalmas lufipofi készítésére is volt mód. Ki lehetett próbálni a Máshogyoszkópot, amire ráülve úgy lehetett látni a világot, ahogyan szerettük volna, és természetesen könyvválogatásra is volt lehetőség. A kölcsönzőtérben a Boglya népzenei együttes húzta a talpalávalót, a hírlapolvasóban pedig háromdimenziós papírképek és csillámtetoválások készültek.
A második emeleten, a Médiatárban filmes kvíz várta a látogatókat és a 70-es, 80-as, 90-es évek ikonikus magyar dalai csendültek fel egy szál gitár kíséretével. Az olvasóteremben a Ratmayer Társasjáték Kávézó jóvoltából családi társasjáték-partikra volt lehetőség, a helyismereti gyűjteményben pedig unikális dokumentumokat lehetett böngészni a négy elem jegyében.
A harmadik emeleten – könyvtáros segítséggel – mindenki megkereshette a születésnapján megjelent helyi vagy országos lapszámot és kézműves tárgyak készültek. Vezetéssel be lehetett tekinteni a kötészeti műhelybe és végig lehetett járni a könyvtár máskor rejtett zugait.
„Nem kétséges, hogy a szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtár tudja a receptet, mert ismét sokakat vonzó eseménnyel várta régi és leendő olvasóit.”
Ölbei Lívia: Egy mozdulatból : tárlat: Kamper Lajos rézkarcai a BDK-ban
Vas Népe, 2024. okt. 9., p. 9.
„Az otthonnak, az otthonosságnak két alapvető jellemzője van: könyv és virág (zöld növény). Ha kép is van a falon az a bonusz, a jutalom. A Berzsenyi-könyvtár pedig tele van könyvekkel, mindig van itt virág, növény – és a falakról a képek sem hiányoznak. A könyvtár és az otthon – összeér.” Ezekkel a gondolatokkal kezdte megnyitóbeszédét Ölbei Lívia újságíró – a Kamper Lajos rézkarcait bemutató kiállítás apropóján – a Berzsenyi Dániel Könyvtárban.
Az alkotó pályája kapcsán elmondta, hogy első nemzetközi sikerét Olaszországban, Jesolóban ex librisszel, kisgrafikával érte el: a grafikai biennálé első díjában részesült 1979-ben. Művészetében jelentős állomások a Tokaji, az Ajkai és a Magyarpolányi Művésztelepek.
A tárlatnyitón került sor a Kamper-gyűjteményből származó, több mint ezer darabot számláló ex libris adományozási szerződésének aláírására. „… ezek az ékszerként is értelmezhető kisgrafikák a könyvtulajdonosok, könyvgyűjtők csodálatos bizonyítékai évszázadok óta.”
Csabai Bernadett: Ajándékozás: megnyílt a könyvhét
Vas Népe, 2024. jún. 12., p.
Június 13-án elkezdődött a 95. Ünnepi Könyvhét. A megnyitón a szervező, Berzsenyi Dániel Könyvtár igazgatója, Dr. Baráthné Molnár Mónika kiemelte, hogy a 2024-es programokat az intézmény Nagy Gáspár Kossuth- és József Attila-díjas költő köré szervezte, míg Horváth Soma alpolgármester (SZMJV) az olvasás létjogosultságát hangsúlyozta.
Az ünnepi eseményt követően nagy közös versmondásra került sor Lutor Kata vezetésével, műsort adtak a Boldog Brenner János Általános Iskola és Gimnázium és a Dési Huber István Általános Iskola diákjai, papírszínházi foglalkozást tartottak a gyermekkönyvtárban, interaktív előadás zajlott a Médiatárban, amely a hangrögzítés és zenelejátszás történetét mutatta be, majd tárlatvezetés indult a Derkovits-emlékekből összeállított kamarakiállításban.
Tóth Kata: Ajándékozás: Harry Potter és szótárak
Vas Népe, 2024. jún. 12., p.
Ukrán nyelvű könyvek ajándékozásáról szóló szerződést írt alá a Berzsenyi Dániel Könyvtár és a Litera Egyesület.
A Magyarországra menekült ukránok támogatását felkaroló szombathelyi egyesület 2022. október 10-én alakult meg. A könyvek ajándékozását a szervezet ez év áprilisában kezdeményezte. Dr. Baráthné Molnár Mónika könyvtárigazgató az átadási ünnepségen hangsúlyozta, hogy a beérkezett ukrán nyelvű könyvek hiánypótlóak az intézmény állományában. Az adomány értéke mintegy félmillió forintot tesz ki, melyben a gyermek- és ifjúsági könyvek mellett megtalálhatóak felnőtteknek szóló kiadványok, nyelvtanulást segítő szótárak és képregények is.
Ölbei Lívia: A fogai közül egy bábparavánt : Dániel András a BDK-ban, ahol föltámad a gyanú, hogy titokban kufli ő maga is
Vas Népe, 2024. ápr. 15., p. 9.
Dániel András író-illusztrátor, a kufli-sorozat megálmodója volt a Berzsenyi Dániel Könyvtár vendége.
Az utóbbi tíz évben a kufliknak jelentős rajongótábora alakult ki, így nem csoda, hogy a könyvtári délutánon is rengeteg gyermek érkezett a szüleivel. A szerző pillanatok alatt megtalálta a hangot a közönséggel, és hamar kiderült, hogy a gyerekek – az óvodástól a kiskamaszig – „mindent, de tényleg mindent tudnak a kuflikról: Valérról, Hildáról, Fityircről, Zödönről, Béla bácsiról, Tituszról, Pofánkáról – és az elhagyott réten fölbukkanó további emberien mesés lényekről.”
A délután folyamán Dániel András olyan lényeket is mutatott, akiknek még nincs nevük és egy „ősmese” is elhangzott, ami még nem jelent meg sehol. Végül felhívta a figyelmet a Mesebolt Bábszínház új premierjére, az általa írt Megették az ovit című meséből készülő új előadásra.
Ölbei Lívia: Virágnyelven szól : Tóth Magdolna #flowerpowere a BDK-ban
Vas Népe, 2024. márc. 11., p. 9.
Tóth Magdolna szobrászművész akvarelljeiből nyílt kiállítás a Berzsenyi Dániel Könyvtárban, a nőnaphoz kapcsolódóan. Ahogy az alkotó a tárlatnyitón megfogalmazta: „A digitális platformok nagy szerepet játszottak a kiállítás anyagának létrejöttében és alakulásában, több ismerősöm vagy követőm is segítette a munkámat azzal, hogy elküldték nekem kedvenc virágaik fényképeit. A virágos sorozat egy nehezebb időszakon segített át az egyetem elvégzését követően. Ezek a kisebb lélegzetvételű akvarellek hozták vissza a mindennapjaimba az alkotás örömét, remélem, a közönség számára is üdítőek lesznek.”
Ölbei Lívia: Az erő és a gyöngédség találkozása a könyvtárban : a város, ahol élünk: könyvbeli utazás Horkay Hörcher Ferenccel Oxfordtól Velencéig, szombathelyi megállóval
Vas Népe, 2024. febr. 14., p. 9.
A könyvtár és a Polgárok a Városért Egyesület együttműködésében mutatták be az eszmetörténész-esztéta-költő, a közszolgálati egyetem kutatóprofesszora legújabb kötetét. A szerző beszélgetőtársai voltak Sümegi István filozófus és Tanai Ibolya kommunikációs szakember.
A könyv képzőművészet és városfilozófiai írásokat tartalmaz, de Sümegi István – a fejezetek sorolva – felhívta a figyelmet arra, hogy „a városok és a városleírók kiválasztása azt sejteti, hogy itt Kelet-Európa problémájáról is szó van, nevezetesen arról, hogy mit jelent a totalitárius rendszerek (például építészeti) öröksége; mihez kezdünk vele.”
Az esten többször szóba került a brit konzervatív filozófus, Roger Scruton munkássága, Tanai Ibolya pedig az akkor még brit trónörökös, Károly herceg és az építész, Léon Krier együttműködését tárgyaló írást emelte ki.
Ölbei Lívia: Macskákkal, madarakkal : Szendiszücs-tárlatnyitó rózsás hangulatban a Berzsenyi-könyvtárban
Vas Népe, 2024. febr. 9., p. 16.
Szendiszücs István grafikáiból, festményeiből, a síkból kitüremkedő „kép-tárgyaiból” nyílt tárlat intézményünkben. Az alkotó 30. kiállításának megnyitóján Dr. Baráthné Molnár Mónika igazgató szavait Szalainé Bodor Edit igazgatóhelyettes tolmácsolta: „… tavaly októberben Szendiszücs-fotókból nyílt ugyanitt kiállítás. Akkor szóba került Kundera és az általa idézett mondás, miszerint ami egyszer van, az nincs is, az meg sem történik. Másodjára vagyunk itt, el kell hinnünk, hogy megtörténik.”
Rózsa Melinda (Rose) újságíró, slammer megnyitóját azzal kezdte, hogy a képzőművész első kiállítása 1973-ban volt, azaz 51 éve, majd így folytatta: „A szüleim még nem is ismerték egymást. Ez a felismerés hasított belém, mint egy macska karma. … A Szendiszücs Pista meg a macskák szimbiózisban élnek. … A művészt úgy lehet megkülönböztetni négylábú szőrös barátaitól, hogy nem mindig esik a talpára. De olyankor mindig ott vannak a macskák.”
A tárlat március 2-ig volt látogatható.
Tömböly Ágnes: Átvették a sportkönyvtárat : unikális sporttörténeti dokumentumok is vannak a gyűjteményben
Vas Népe, 2024. jan. 10., p. 3.
A Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület gyűjteményét, a Kárándy József Sportkönyvtárat a jövőben a Berzsenyi Dániel Könyvtár gondozza. Az erről szóló adományozási szerződést január 9-én írta alá Dr. Baráthné Molnár Mónika könyvtárigazgató és Gál László, az egyesület elnöke.
Az eseményen jelen volt Kárándy József özvegye, aki elmondta, hogy a Magyar Olimpiai Akadémia által a 90-es évek elején indított olimpiatörténeti mozgalom indukálta az egyesület megalakítását. Ennek elnöke 2022-ben kereste fel a könyvtár igazgatóját, hogy a civil szervezet egykori titkárának gyűjteményét be tudná-e fogadni az intézmény megőrzésre és szolgáltatásra. Az ünnepségen Dr. Baráthné Molnár Mónika a különlegességeket emelte ki: egy 1966-os kiadású, német nyelvű Coubertin báró-féle olimpiatörténetet, az 1932-es Los Angeles-i olimpiáról készült, német nyelvű kiadványt és a Magyar Olimpiai Akadémia évkönyveit. Gál László elmondta, hogy a sportkönyvtár első alkalommal a Hollán Ernő utcai Abbázia klubban nyílt meg, majd a szombathelyi egyetemi könyvtárba került, most pedig a Berzsenyi Dániel Könyvtárat bízták meg a gondozásával.
A gyűjteményi listát a könyvtár honlapján lehet böngészni, beiratkozott olvasóként pedig a dokumentumok kölcsönözhetőek is.
Összeállította: Szalainé Bodor Edit